F
Fluorine is the most electronegative and reactive of all elements.
Physical Properties
| পদাৰ্থ | 18.998 u |
| ঘনত্ব | 0.001696 g/cm³ |
| Melting Point | 53.53 K |
| উত্তাপৰ বিন্দু | 85.03 K |
| আকৃতি | Pale yellow gas |
| State at Room Temp | Gas |
রাসায়নিক বৈশিষ্ট্যসমূহ
| ইলেকট্ৰোনেজেটিভিটি | 3.98 (Pauling) |
| 1- তম আইনাইজেশন শক্তি | 1681.0 kJ/mol |
| ইলেকট্ৰন | 328.0 kJ/mol |
| Oxidation States | -1 |
প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য
| ইলেকট্ৰন | [He] 2s2 2p5 |
| পৰমাণু | 42.0 pm |
| কোভালেন্ট বেৰিয়াড | 57.0 pm |
| Van der Waals Radius | 147.0 pm |
ডিস্কভাৰী
| আবিষ্কাৰ কৰা হৈছে | Andre-Marie Ampere, Henri Moissan |
| আবিষ্কাৰৰ বছৰ | 1886 |
| অৱস্থান | Paris, France |
| Named After | Latin 'fluere' meaning to flow (from fluorspar used as a flux) |
বিষয়ে Fluorine
Fluorine is a pale yellow, extremely corrosive and toxic diatomic gas. It is the most electronegative element and the strongest oxidizing agent. Fluorine reacts with virtually all substances. Many scientists were injured or killed trying to isolate it before Moissan succeeded in 1886.
Uses & Applications
Toothpaste (fluoride), Teflon (PTFE), refrigerants, uranium enrichment (UF6), pharmaceuticals, and etching glass.
মজা কথা
Fluorine is so reactive it can even cause water to catch fire and was responsible for several chemist fatalities before it was finally isolated.
আইসোটোপ
| Mass Number | অভাৱ | হাফ-লাইফ | Stable |
| 19 | 1.0% | - | Yes |
ইলেকট্ৰন
[He] 2s2 2p5