F
Fluorine is the most electronegative and reactive of all elements.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 18.998 u |
| ብዛት | 0.001696 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 53.53 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 85.03 K |
| ቅርጽ | Pale yellow gas |
| የክፍሉ ወቅት | ግራጫ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 3.98 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 1681.0 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 328.0 kJ/mol |
| መተላለፊያ | -1 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [He] 2s2 2p5 |
| አቶሚክ | 42.0 pm |
| ሬዲየስ | 57.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 147.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Andre-Marie Ampere, Henri Moissan |
| የምርምር ዓመት | 1886 |
| ቦታ | Paris, France |
| ስም፦ (_N) | Latin 'fluere' meaning to flow (from fluorspar used as a flux) |
ስለ Fluorine
Fluorine is a pale yellow, extremely corrosive and toxic diatomic gas. It is the most electronegative element and the strongest oxidizing agent. Fluorine reacts with virtually all substances. Many scientists were injured or killed trying to isolate it before Moissan succeeded in 1886.
ፕሮግራሞች
Toothpaste (fluoride), Teflon (PTFE), refrigerants, uranium enrichment (UF6), pharmaceuticals, and etching glass.
ሐቅ
Fluorine is so reactive it can even cause water to catch fire and was responsible for several chemist fatalities before it was finally isolated.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 19 | 1.0% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[He] 2s2 2p5