Eu
Europium is the most reactive rare earth element, used as a red phosphor in displays.
Physical Properties
| পদাৰ্থ | 151.96 u |
| ঘনত্ব | 5.243 g/cm³ |
| Melting Point | 1099.0 K |
| উত্তাপৰ বিন্দু | 1802.0 K |
| আকৃতি | Silvery-white metallic |
| State at Room Temp | Solid |
রাসায়নিক বৈশিষ্ট্যসমূহ
| ইলেকট্ৰোনেজেটিভিটি | 1.2 (Pauling) |
| 1- তম আইনাইজেশন শক্তি | 547.1 kJ/mol |
| ইলেকট্ৰন | 11.2 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য
| ইলেকট্ৰন | [Xe] 4f7 6s2 |
| পৰমাণু | 180.0 pm |
| কোভালেন্ট বেৰিয়াড | 198.0 pm |
| Van der Waals Radius | 233.0 pm |
ডিস্কভাৰী
| আবিষ্কাৰ কৰা হৈছে | Eugene-Anatole Demarcay |
| আবিষ্কাৰৰ বছৰ | 1901 |
| অৱস্থান | Paris, France |
| Named After | Named after the continent of Europe |
বিষয়ে Europium
Europium is the most reactive of the rare earth elements, rapidly oxidizing in air. It has the lowest density among the lanthanides. Its fluorescent properties make it valuable for displays and anti-counterfeiting.
Uses & Applications
Red phosphors for displays, euro banknote anti-counterfeiting marks, and nuclear reactor control rods.
মজা কথা
Europium compounds fluoresce red under UV light and are used as anti-counterfeiting markers in euro banknotes.
আইসোটোপ
| Mass Number | অভাৱ | হাফ-লাইফ | Stable |
| 151 | 0.4781% | - | Yes |
| 153 | 0.5219% | - | Yes |
ইলেকট্ৰন
[Xe] 4f7 6s2