Eu
Europium is the most reactive rare earth element, used as a red phosphor in displays.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 151.96 u |
| ብዛት | 5.243 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1099.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 1802.0 K |
| ቅርጽ | Silvery-white metallic |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.2 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 547.1 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 11.2 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +2, +3 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Xe] 4f7 6s2 |
| አቶሚክ | 180.0 pm |
| ሬዲየስ | 198.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 233.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Eugene-Anatole Demarcay |
| የምርምር ዓመት | 1901 |
| ቦታ | Paris, France |
| ስም፦ (_N) | Named after the continent of Europe |
ስለ Europium
Europium is the most reactive of the rare earth elements, rapidly oxidizing in air. It has the lowest density among the lanthanides. Its fluorescent properties make it valuable for displays and anti-counterfeiting.
ፕሮግራሞች
Red phosphors for displays, euro banknote anti-counterfeiting marks, and nuclear reactor control rods.
ሐቅ
Europium compounds fluoresce red under UV light and are used as anti-counterfeiting markers in euro banknotes.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 151 | 0.4781% | - | አዎ |
| 153 | 0.5219% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Xe] 4f7 6s2