Gd
Gadolinium has unusual magnetic properties and is widely used as an MRI contrast agent.
Physical Properties
| পদাৰ্থ | 157.25 u |
| ঘনত্ব | 7.895 g/cm³ |
| Melting Point | 1585.0 K |
| উত্তাপৰ বিন্দু | 3546.0 K |
| আকৃতি | Silvery-white metallic |
| State at Room Temp | Solid |
রাসায়নিক বৈশিষ্ট্যসমূহ
| ইলেকট্ৰোনেজেটিভিটি | 1.2 (Pauling) |
| 1- তম আইনাইজেশন শক্তি | 593.4 kJ/mol |
| ইলেকট্ৰন | 13.22 kJ/mol |
| Oxidation States | +1, +2, +3 |
প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য
| ইলেকট্ৰন | [Xe] 4f7 5d1 6s2 |
| পৰমাণু | 180.0 pm |
| কোভালেন্ট বেৰিয়াড | 196.0 pm |
| Van der Waals Radius | 237.0 pm |
ডিস্কভাৰী
| আবিষ্কাৰ কৰা হৈছে | Jean Charles Galissard de Marignac |
| আবিষ্কাৰৰ বছৰ | 1880 |
| অৱস্থান | Geneva, Switzerland |
| Named After | Named after Johan Gadolin, Finnish chemist |
বিষয়ে Gadolinium
Gadolinium is a silvery-white, malleable metal with the highest thermal neutron capture of any known element. It is ferromagnetic near room temperature and used in MRI contrast agents.
Uses & Applications
MRI contrast agents, neutron radiography, nuclear reactor shielding, and magnetorefrigerant alloys.
মজা কথা
Gadolinium has the highest neutron absorption cross-section of any stable element, making it invaluable in nuclear reactor control.
আইসোটোপ
| Mass Number | অভাৱ | হাফ-লাইফ | Stable |
| 155 | 0.148% | - | Yes |
| 156 | 0.2047% | - | Yes |
| 157 | 0.1565% | - | Yes |
| 158 | 0.2484% | - | Yes |
ইলেকট্ৰন
[Xe] 4f7 5d1 6s2