Eu
Europium is the most reactive rare earth element, used as a red phosphor in displays.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 151.96 u |
| الكثافة | 5.243 g/cm³ |
| Melting Point | 1099.0 K |
| نقطة الغليان | 1802.0 K |
| المظهر | Silvery-white metallic |
| State at Room Temp | Solid |
الخواص الكيميائية
| السالبية الكهربائية | 1.2 (Pauling) |
| طاقة التأين الأولى | 547.1 kJ/mol |
| القرب الإلكتروني | 11.2 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Xe] 4f7 6s2 |
| نصف قطر الذرة | 180.0 pm |
| نصف قطر التكافؤ | 198.0 pm |
| Van der Waals Radius | 233.0 pm |
اكتشاف
| اكتشفها | Eugene-Anatole Demarcay |
| سنة الاكتشاف | 1901 |
| الموقع | Paris, France |
| Named After | Named after the continent of Europe |
عن Europium
Europium is the most reactive of the rare earth elements, rapidly oxidizing in air. It has the lowest density among the lanthanides. Its fluorescent properties make it valuable for displays and anti-counterfeiting.
Uses & Applications
Red phosphors for displays, euro banknote anti-counterfeiting marks, and nuclear reactor control rods.
حقيقة مضحكة
Europium compounds fluoresce red under UV light and are used as anti-counterfeiting markers in euro banknotes.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 151 | 0.4781% | - | Yes |
| 153 | 0.5219% | - | Yes |
تشكيل الإلكترون
[Xe] 4f7 6s2