Gd
Gadolinium has unusual magnetic properties and is widely used as an MRI contrast agent.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 157.25 u |
| الكثافة | 7.895 g/cm³ |
| Melting Point | 1585.0 K |
| نقطة الغليان | 3546.0 K |
| المظهر | Silvery-white metallic |
| State at Room Temp | Solid |
الخواص الكيميائية
| السالبية الكهربائية | 1.2 (Pauling) |
| طاقة التأين الأولى | 593.4 kJ/mol |
| القرب الإلكتروني | 13.22 kJ/mol |
| Oxidation States | +1, +2, +3 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Xe] 4f7 5d1 6s2 |
| نصف قطر الذرة | 180.0 pm |
| نصف قطر التكافؤ | 196.0 pm |
| Van der Waals Radius | 237.0 pm |
اكتشاف
| اكتشفها | Jean Charles Galissard de Marignac |
| سنة الاكتشاف | 1880 |
| الموقع | Geneva, Switzerland |
| Named After | Named after Johan Gadolin, Finnish chemist |
عن Gadolinium
Gadolinium is a silvery-white, malleable metal with the highest thermal neutron capture of any known element. It is ferromagnetic near room temperature and used in MRI contrast agents.
Uses & Applications
MRI contrast agents, neutron radiography, nuclear reactor shielding, and magnetorefrigerant alloys.
حقيقة مضحكة
Gadolinium has the highest neutron absorption cross-section of any stable element, making it invaluable in nuclear reactor control.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 155 | 0.148% | - | Yes |
| 156 | 0.2047% | - | Yes |
| 157 | 0.1565% | - | Yes |
| 158 | 0.2484% | - | Yes |
تشكيل الإلكترون
[Xe] 4f7 5d1 6s2