Gd
Gadolinium has unusual magnetic properties and is widely used as an MRI contrast agent.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 157.25 u |
| ብዛት | 7.895 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1585.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 3546.0 K |
| ቅርጽ | Silvery-white metallic |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.2 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 593.4 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 13.22 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +1, +2, +3 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Xe] 4f7 5d1 6s2 |
| አቶሚክ | 180.0 pm |
| ሬዲየስ | 196.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 237.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Jean Charles Galissard de Marignac |
| የምርምር ዓመት | 1880 |
| ቦታ | Geneva, Switzerland |
| ስም፦ (_N) | Named after Johan Gadolin, Finnish chemist |
ስለ Gadolinium
Gadolinium is a silvery-white, malleable metal with the highest thermal neutron capture of any known element. It is ferromagnetic near room temperature and used in MRI contrast agents.
ፕሮግራሞች
MRI contrast agents, neutron radiography, nuclear reactor shielding, and magnetorefrigerant alloys.
ሐቅ
Gadolinium has the highest neutron absorption cross-section of any stable element, making it invaluable in nuclear reactor control.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 155 | 0.148% | - | አዎ |
| 156 | 0.2047% | - | አዎ |
| 157 | 0.1565% | - | አዎ |
| 158 | 0.2484% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Xe] 4f7 5d1 6s2