Ge
Germanium is a metalloid semiconductor predicted by Mendeleev and used in early transistors.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 72.63 u |
| ብዛት | 5.323 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1211.4 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 3106.0 K |
| ቅርጽ | Grayish-white metallic |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 2.01 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 762.0 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 119.0 kJ/mol |
| መተላለፊያ | -4, +1, +2, +3, +4 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Ar] 3d10 4s2 4p2 |
| አቶሚክ | 122.0 pm |
| ሬዲየስ | 120.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 211.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Clemens Winkler |
| የምርምር ዓመት | 1886 |
| ቦታ | Freiberg, Germany |
| ስም፦ (_N) | Latin 'Germania' meaning Germany |
ስለ Germanium
Germanium is a lustrous, hard, grayish-white metalloid predicted by Mendeleev as 'eka-silicon.' It was the semiconductor in the first transistors and is transparent to infrared radiation.
ፕሮግራሞች
Fiber optic systems, infrared optics, polymerization catalysts, solar cells, and semiconductors.
ሐቅ
Germanium was predicted by Mendeleev 15 years before its discovery, with remarkably accurate predictions of its properties.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 70 | 0.2038% | - | አዎ |
| 72 | 0.2731% | - | አዎ |
| 73 | 0.0776% | - | አዎ |
| 74 | 0.3672% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Ar] 3d10 4s2 4p2