Ga
Gallium is a soft metal with an unusually low melting point that will melt in your hand.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 69.723 u |
| ብዛት | 5.907 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 302.91 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 2477.0 K |
| ቅርጽ | Silvery-blue metallic |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.81 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 578.8 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 28.9 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +1, +2, +3 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Ar] 3d10 4s2 4p1 |
| አቶሚክ | 135.0 pm |
| ሬዲየስ | 122.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 187.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Lecoq de Boisbaudran |
| የምርምር ዓመት | 1875 |
| ቦታ | Paris, France |
| ስም፦ (_N) | Latin 'Gallia' meaning France; also a pun on 'gallus' (rooster, 'le coq') |
ስለ Gallium
Gallium melts just above room temperature at 29.76 degrees C. It expands when it solidifies, like water. Gallium was predicted by Mendeleev as 'eka-aluminum' before its discovery and has one of the largest liquid ranges of any metal.
ፕሮግራሞች
Semiconductor compounds (GaAs, GaN), LEDs, laser diodes, solar cells, and medical thermometers.
ሐቅ
Gallium melts at 29.76 degrees C, so it literally melts in your hand. There is a classic prank involving gallium spoons that dissolve in hot tea.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 69 | 0.60108% | - | አዎ |
| 71 | 0.39892% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Ar] 3d10 4s2 4p1