Ge
Germanium is a metalloid semiconductor predicted by Mendeleev and used in early transistors.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 72.63 u |
| الكثافة | 5.323 g/cm³ |
| Melting Point | 1211.4 K |
| نقطة الغليان | 3106.0 K |
| المظهر | Grayish-white metallic |
| State at Room Temp | Solid |
الخواص الكيميائية
| السالبية الكهربائية | 2.01 (Pauling) |
| طاقة التأين الأولى | 762.0 kJ/mol |
| القرب الإلكتروني | 119.0 kJ/mol |
| Oxidation States | -4, +1, +2, +3, +4 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Ar] 3d10 4s2 4p2 |
| نصف قطر الذرة | 122.0 pm |
| نصف قطر التكافؤ | 120.0 pm |
| Van der Waals Radius | 211.0 pm |
اكتشاف
| اكتشفها | Clemens Winkler |
| سنة الاكتشاف | 1886 |
| الموقع | Freiberg, Germany |
| Named After | Latin 'Germania' meaning Germany |
عن Germanium
Germanium is a lustrous, hard, grayish-white metalloid predicted by Mendeleev as 'eka-silicon.' It was the semiconductor in the first transistors and is transparent to infrared radiation.
Uses & Applications
Fiber optic systems, infrared optics, polymerization catalysts, solar cells, and semiconductors.
حقيقة مضحكة
Germanium was predicted by Mendeleev 15 years before its discovery, with remarkably accurate predictions of its properties.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 70 | 0.2038% | - | Yes |
| 72 | 0.2731% | - | Yes |
| 73 | 0.0776% | - | Yes |
| 74 | 0.3672% | - | Yes |
تشكيل الإلكترون
[Ar] 3d10 4s2 4p2