Hf
Hafnium is a corrosion-resistant metal used in nuclear reactor control rods.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 178.49 u |
| الكثافة | 13.31 g/cm³ |
| Melting Point | 2506.0 K |
| نقطة الغليان | 4876.0 K |
| المظهر | Steel gray metallic |
| State at Room Temp | Solid |
الخواص الكيميائية
| السالبية الكهربائية | 1.3 (Pauling) |
| طاقة التأين الأولى | 658.5 kJ/mol |
| القرب الإلكتروني | 17.18 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3, +4 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Xe] 4f14 5d2 6s2 |
| نصف قطر الذرة | 159.0 pm |
| نصف قطر التكافؤ | 175.0 pm |
| Van der Waals Radius | 212.0 pm |
اكتشاف
| اكتشفها | Dirk Coster, George de Hevesy |
| سنة الاكتشاف | 1923 |
| الموقع | Copenhagen, Denmark |
| Named After | Latin 'Hafnia' meaning Copenhagen |
عن Hafnium
Hafnium is a lustrous, silvery gray metal chemically similar to zirconium. It is an excellent neutron absorber, in contrast to zirconium. Separating the two is critical for nuclear applications.
Uses & Applications
Nuclear reactor control rods, superalloys, microprocessor gate insulators (hafnium oxide), and plasma cutting tips.
حقيقة مضحكة
Hafnium and zirconium are so chemically similar they were not separated until 1923, yet their nuclear properties are opposite.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 177 | 0.186% | - | Yes |
| 178 | 0.2728% | - | Yes |
| 179 | 0.1362% | - | Yes |
| 180 | 0.3508% | - | Yes |
تشكيل الإلكترون
[Xe] 4f14 5d2 6s2