Co
Cobalt is a hard, lustrous transition metal known for its blue compounds and use in batteries.
Physical Properties
| পদাৰ্থ | 58.933 u |
| ঘনত্ব | 8.9 g/cm³ |
| Melting Point | 1768.0 K |
| উত্তাপৰ বিন্দু | 3200.0 K |
| আকৃতি | Hard, lustrous, bluish-gray metallic |
| State at Room Temp | Solid |
রাসায়নিক বৈশিষ্ট্যসমূহ
| ইলেকট্ৰোনেজেটিভিটি | 1.88 (Pauling) |
| 1- তম আইনাইজেশন শক্তি | 760.4 kJ/mol |
| ইলেকট্ৰন | 63.7 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3, +4, +5 |
প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য
| ইলেকট্ৰন | [Ar] 3d7 4s2 |
| পৰমাণু | 125.0 pm |
| কোভালেন্ট বেৰিয়াড | 126.0 pm |
| Van der Waals Radius | 192.0 pm |
ডিস্কভাৰী
| আবিষ্কাৰ কৰা হৈছে | Georg Brandt |
| আবিষ্কাৰৰ বছৰ | 1735 |
| অৱস্থান | Stockholm, Sweden |
| Named After | German 'kobald' meaning goblin or evil spirit |
বিষয়ে Cobalt
Cobalt is a hard, lustrous, silver-gray metal with a bluish tinge. Cobalt compounds produce deep blue color in glass and ceramics. It is an essential trace element as a component of vitamin B12.
Uses & Applications
Lithium-ion batteries, superalloys for jet engines, blue pigments, magnetic alloys, and vitamin B12.
মজা কথা
Cobalt gets its name from 'kobold' (German for goblin), because miners blamed goblins for toxic fumes when cobalt ores were smelted.
আইসোটোপ
| Mass Number | অভাৱ | হাফ-লাইফ | Stable |
| 59 | 1.0% | - | Yes |
ইলেকট্ৰন
[Ar] 3d7 4s2