Co
Cobalt is a hard, lustrous transition metal known for its blue compounds and use in batteries.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 58.933 u |
| ብዛት | 8.9 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1768.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 3200.0 K |
| ቅርጽ | Hard, lustrous, bluish-gray metallic |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.88 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 760.4 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 63.7 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +2, +3, +4, +5 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Ar] 3d7 4s2 |
| አቶሚክ | 125.0 pm |
| ሬዲየስ | 126.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 192.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Georg Brandt |
| የምርምር ዓመት | 1735 |
| ቦታ | Stockholm, Sweden |
| ስም፦ (_N) | German 'kobald' meaning goblin or evil spirit |
ስለ Cobalt
Cobalt is a hard, lustrous, silver-gray metal with a bluish tinge. Cobalt compounds produce deep blue color in glass and ceramics. It is an essential trace element as a component of vitamin B12.
ፕሮግራሞች
Lithium-ion batteries, superalloys for jet engines, blue pigments, magnetic alloys, and vitamin B12.
ሐቅ
Cobalt gets its name from 'kobold' (German for goblin), because miners blamed goblins for toxic fumes when cobalt ores were smelted.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 59 | 1.0% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Ar] 3d7 4s2