Ho
Holmium has the highest magnetic moment of any naturally occurring element.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 164.93 u |
| الكثافة | 8.795 g/cm³ |
| Melting Point | 1734.0 K |
| نقطة الغليان | 2993.0 K |
| المظهر | Silvery-white metallic |
| State at Room Temp | Solid |
الخواص الكيميائية
| السالبية الكهربائية | 1.23 (Pauling) |
| طاقة التأين الأولى | 581.0 kJ/mol |
| القرب الإلكتروني | 32.61 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Xe] 4f11 6s2 |
| نصف قطر الذرة | 176.0 pm |
| نصف قطر التكافؤ | 192.0 pm |
| Van der Waals Radius | 216.0 pm |
اكتشاف
| اكتشفها | Per Teodor Cleve |
| سنة الاكتشاف | 1878 |
| الموقع | Uppsala, Sweden |
| Named After | Latin 'Holmia' meaning Stockholm |
عن Holmium
Holmium is a soft, silvery, bright metallic rare earth element with the highest magnetic moment of any naturally occurring element. It is relatively stable in dry air at room temperature.
Uses & Applications
Magnets, nuclear reactor control rods, medical lasers (holmium:YAG), and spectrophotometer calibration.
حقيقة مضحكة
Holmium has the highest magnetic moment of any naturally occurring element and is used to create some of the strongest artificial magnetic fields.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 165 | 1.0% | - | Yes |
تشكيل الإلكترون
[Xe] 4f11 6s2