Dy
Dysprosium is essential for high-performance permanent magnets.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 162.5 u |
| الكثافة | 8.55 g/cm³ |
| Melting Point | 1680.0 K |
| نقطة الغليان | 2840.0 K |
| المظهر | Silvery-white metallic |
| State at Room Temp | Solid |
الخواص الكيميائية
| السالبية الكهربائية | 1.22 (Pauling) |
| طاقة التأين الأولى | 573.0 kJ/mol |
| القرب الإلكتروني | 33.96 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Xe] 4f10 6s2 |
| نصف قطر الذرة | 178.0 pm |
| نصف قطر التكافؤ | 192.0 pm |
| Van der Waals Radius | 229.0 pm |
اكتشاف
| اكتشفها | Lecoq de Boisbaudran |
| سنة الاكتشاف | 1886 |
| الموقع | Paris, France |
| Named After | Greek 'dysprositos' meaning hard to get |
عن Dysprosium
Dysprosium is a relatively hard, lustrous, silvery rare earth metal with one of the highest magnetic susceptibilities. It is added to neodymium magnets to maintain performance at high temperatures.
Uses & Applications
Neodymium magnets (thermal stability additive), nuclear reactor control rods, and data storage.
حقيقة مضحكة
Dysprosium's name literally means 'hard to get' in Greek, reflecting how difficult it is to separate from other rare earths.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 161 | 0.18889% | - | Yes |
| 162 | 0.25475% | - | Yes |
| 163 | 0.24896% | - | Yes |
| 164 | 0.2826% | - | Yes |
تشكيل الإلكترون
[Xe] 4f10 6s2