Ho
Holmium has the highest magnetic moment of any naturally occurring element.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 164.93 u |
| ብዛት | 8.795 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1734.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 2993.0 K |
| ቅርጽ | Silvery-white metallic |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.23 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 581.0 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 32.61 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +2, +3 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Xe] 4f11 6s2 |
| አቶሚክ | 176.0 pm |
| ሬዲየስ | 192.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 216.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Per Teodor Cleve |
| የምርምር ዓመት | 1878 |
| ቦታ | Uppsala, Sweden |
| ስም፦ (_N) | Latin 'Holmia' meaning Stockholm |
ስለ Holmium
Holmium is a soft, silvery, bright metallic rare earth element with the highest magnetic moment of any naturally occurring element. It is relatively stable in dry air at room temperature.
ፕሮግራሞች
Magnets, nuclear reactor control rods, medical lasers (holmium:YAG), and spectrophotometer calibration.
ሐቅ
Holmium has the highest magnetic moment of any naturally occurring element and is used to create some of the strongest artificial magnetic fields.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 165 | 1.0% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Xe] 4f11 6s2