Er
Erbium is critically important for fiber optic telecommunications.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 167.26 u |
| الكثافة | 9.066 g/cm³ |
| Melting Point | 1802.0 K |
| نقطة الغليان | 3141.0 K |
| المظهر | Silvery-white metallic with pinkish tinge |
| State at Room Temp | Solid |
الخواص الكيميائية
| السالبية الكهربائية | 1.24 (Pauling) |
| طاقة التأين الأولى | 589.3 kJ/mol |
| القرب الإلكتروني | 30.1 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Xe] 4f12 6s2 |
| نصف قطر الذرة | 176.0 pm |
| نصف قطر التكافؤ | 189.0 pm |
| Van der Waals Radius | 235.0 pm |
اكتشاف
| اكتشفها | Carl Gustaf Mosander |
| سنة الاكتشاف | 1843 |
| الموقع | Stockholm, Sweden |
| Named After | Ytterby, a village in Sweden |
عن Erbium
Erbium is a silvery-white, soft metal whose salts have a characteristic pink color. Erbium-doped fiber amplifiers (EDFAs) boost optical signals without electrical conversion, enabling modern internet.
Uses & Applications
Fiber optic amplifiers (EDFAs), metallurgical additive, laser surgery, and pink glass colorant.
حقيقة مضحكة
Erbium-doped fiber amplifiers are the backbone of the internet, boosting light signals across ocean floors.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 166 | 0.33503% | - | Yes |
| 167 | 0.22869% | - | Yes |
| 168 | 0.26978% | - | Yes |
تشكيل الإلكترون
[Xe] 4f12 6s2