Dy
Dysprosium is essential for high-performance permanent magnets.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 162.5 u |
| ብዛት | 8.55 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1680.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 2840.0 K |
| ቅርጽ | Silvery-white metallic |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.22 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 573.0 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 33.96 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +2, +3 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Xe] 4f10 6s2 |
| አቶሚክ | 178.0 pm |
| ሬዲየስ | 192.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 229.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Lecoq de Boisbaudran |
| የምርምር ዓመት | 1886 |
| ቦታ | Paris, France |
| ስም፦ (_N) | Greek 'dysprositos' meaning hard to get |
ስለ Dysprosium
Dysprosium is a relatively hard, lustrous, silvery rare earth metal with one of the highest magnetic susceptibilities. It is added to neodymium magnets to maintain performance at high temperatures.
ፕሮግራሞች
Neodymium magnets (thermal stability additive), nuclear reactor control rods, and data storage.
ሐቅ
Dysprosium's name literally means 'hard to get' in Greek, reflecting how difficult it is to separate from other rare earths.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 161 | 0.18889% | - | አዎ |
| 162 | 0.25475% | - | አዎ |
| 163 | 0.24896% | - | አዎ |
| 164 | 0.2826% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Xe] 4f10 6s2