Er
Erbium is critically important for fiber optic telecommunications.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 167.26 u |
| ብዛት | 9.066 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1802.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 3141.0 K |
| ቅርጽ | Silvery-white metallic with pinkish tinge |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.24 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 589.3 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 30.1 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +2, +3 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Xe] 4f12 6s2 |
| አቶሚክ | 176.0 pm |
| ሬዲየስ | 189.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 235.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Carl Gustaf Mosander |
| የምርምር ዓመት | 1843 |
| ቦታ | Stockholm, Sweden |
| ስም፦ (_N) | Ytterby, a village in Sweden |
ስለ Erbium
Erbium is a silvery-white, soft metal whose salts have a characteristic pink color. Erbium-doped fiber amplifiers (EDFAs) boost optical signals without electrical conversion, enabling modern internet.
ፕሮግራሞች
Fiber optic amplifiers (EDFAs), metallurgical additive, laser surgery, and pink glass colorant.
ሐቅ
Erbium-doped fiber amplifiers are the backbone of the internet, boosting light signals across ocean floors.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 166 | 0.33503% | - | አዎ |
| 167 | 0.22869% | - | አዎ |
| 168 | 0.26978% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Xe] 4f12 6s2