Fl
Flerovium
উপাদান 114 · 290.192 u
অজ্ঞাত বৈশিষ্ট্যসমূহ
p-ব্লক
Period 7
দল 14
Unknown at RT
Radioactive
t½ 1.9 seconds
Synthetic
Wikipedia →
Flerovium may behave like a noble gas despite being in the same group as lead.
Physical Properties
| পদাৰ্থ | 290.192 u |
| ঘনত্ব | 14.0 g/cm³ |
| Melting Point | 340.0 K |
| উত্তাপৰ বিন্দু | 420.0 K |
| আকৃতি | Metallic or gaseous (predicted) |
| State at Room Temp | Unknown |
রাসায়নিক বৈশিষ্ট্যসমূহ
| Oxidation States | +2, +4 |
প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য
| ইলেকট্ৰন | [Rn] 5f14 6d10 7s2 7p2 |
ডিস্কভাৰী
| আবিষ্কাৰ কৰা হৈছে | Joint Institute for Nuclear Research / Lawrence Livermore National Laboratory |
| আবিষ্কাৰৰ বছৰ | 1999 |
| অৱস্থান | Dubna, Russia |
| Named After | Named after Flerov Laboratory, after Georgy Flyorov |
বিষয়ে Flerovium
Flerovium was produced by bombarding plutonium with calcium ions. Relativistic effects may make it volatile and noble-gas-like.
Uses & Applications
No practical applications. Scientific research only.
মজা কথা
Flerovium may be one of the most unusual elements -- despite being in lead's group, it might behave like a noble gas.
আইসোটোপ
| Mass Number | অভাৱ | হাফ-লাইফ | Stable |
| 287 | - | 0.48 seconds | No |
| 289 | - | 1.9 seconds | No |
ইলেকট্ৰন
[Rn] 5f14 6d10 7s2 7p2