Fl
Flerovium
ፋይል (_F) 114 · 290.192 u
Flerovium may behave like a noble gas despite being in the same group as lead.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 290.192 u |
| ብዛት | 14.0 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 340.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 420.0 K |
| ቅርጽ | Metallic or gaseous (predicted) |
| የክፍሉ ወቅት | ያልታወቀ |
የኬሚካል ባህሪያት
| መተላለፊያ | +2, +4 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Rn] 5f14 6d10 7s2 7p2 |
መከፈት
| የተገኘው በ | Joint Institute for Nuclear Research / Lawrence Livermore National Laboratory |
| የምርምር ዓመት | 1999 |
| ቦታ | Dubna, Russia |
| ስም፦ (_N) | Named after Flerov Laboratory, after Georgy Flyorov |
ስለ Flerovium
Flerovium was produced by bombarding plutonium with calcium ions. Relativistic effects may make it volatile and noble-gas-like.
ፕሮግራሞች
No practical applications. Scientific research only.
ሐቅ
Flerovium may be one of the most unusual elements -- despite being in lead's group, it might behave like a noble gas.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 287 | - | 0.48 seconds | አዎ |
| 289 | - | 1.9 seconds | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Rn] 5f14 6d10 7s2 7p2