Fl
Flerovium
Element 114 · 290.192 u
Unknown Properties
p-block
Periode 7
Group 14
Onbekend by RT
Radioaktief
t½ 1.9 seconds
SintetikName
Dag lengte: →
Flerovium may behave like a noble gas despite being in the same group as lead.
Fisiese eienskappe
| Atomic Mass | 290.192 u |
| Density | 14.0 g/cm³ |
| Smelt punt: | 340.0 K |
| Boiling Point | 420.0 K |
| Appearance | Metallic or gaseous (predicted) |
| Toestand by kamerkomp | Onbekend |
Chemical Properties
| Oxidation States | +2, +4 |
Atomic Properties
| Electron Configuration | [Rn] 5f14 6d10 7s2 7p2 |
Discovery
| Discovered By | Joint Institute for Nuclear Research / Lawrence Livermore National Laboratory |
| Discovery Year | 1999 |
| Location | Dubna, Russia |
| Genoemde Na | Named after Flerov Laboratory, after Georgy Flyorov |
About Flerovium
Flerovium was produced by bombarding plutonium with calcium ions. Relativistic effects may make it volatile and noble-gas-like.
Gebruiks & Programme
No practical applications. Scientific research only.
Fun Fact
Flerovium may be one of the most unusual elements -- despite being in lead's group, it might behave like a noble gas.
Isotopes
| Definieer Molekulêr Gewigte | Abundance | Half-Life | Stabiel |
| 287 | - | 0.48 seconds | Nee |
| 289 | - | 1.9 seconds | Nee |
Electron Configuration
[Rn] 5f14 6d10 7s2 7p2