Fl
Flerovium
العنصر 114 · 290.192 u
خصائص غير معروفة
قطاع p
Period 7
المجموعة 14
Unknown at RT
Radioactive
t½ 1.9 seconds
Synthetic
Wikipedia →
Flerovium may behave like a noble gas despite being in the same group as lead.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 290.192 u |
| الكثافة | 14.0 g/cm³ |
| Melting Point | 340.0 K |
| نقطة الغليان | 420.0 K |
| المظهر | Metallic or gaseous (predicted) |
| State at Room Temp | Unknown |
الخواص الكيميائية
| Oxidation States | +2, +4 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Rn] 5f14 6d10 7s2 7p2 |
اكتشاف
| اكتشفها | Joint Institute for Nuclear Research / Lawrence Livermore National Laboratory |
| سنة الاكتشاف | 1999 |
| الموقع | Dubna, Russia |
| Named After | Named after Flerov Laboratory, after Georgy Flyorov |
عن Flerovium
Flerovium was produced by bombarding plutonium with calcium ions. Relativistic effects may make it volatile and noble-gas-like.
Uses & Applications
No practical applications. Scientific research only.
حقيقة مضحكة
Flerovium may be one of the most unusual elements -- despite being in lead's group, it might behave like a noble gas.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 287 | - | 0.48 seconds | No |
| 289 | - | 1.9 seconds | No |
تشكيل الإلكترون
[Rn] 5f14 6d10 7s2 7p2