Er
Erbium is critically important for fiber optic telecommunications.
Physical Properties
| পদাৰ্থ | 167.26 u |
| ঘনত্ব | 9.066 g/cm³ |
| Melting Point | 1802.0 K |
| উত্তাপৰ বিন্দু | 3141.0 K |
| আকৃতি | Silvery-white metallic with pinkish tinge |
| State at Room Temp | Solid |
রাসায়নিক বৈশিষ্ট্যসমূহ
| ইলেকট্ৰোনেজেটিভিটি | 1.24 (Pauling) |
| 1- তম আইনাইজেশন শক্তি | 589.3 kJ/mol |
| ইলেকট্ৰন | 30.1 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য
| ইলেকট্ৰন | [Xe] 4f12 6s2 |
| পৰমাণু | 176.0 pm |
| কোভালেন্ট বেৰিয়াড | 189.0 pm |
| Van der Waals Radius | 235.0 pm |
ডিস্কভাৰী
| আবিষ্কাৰ কৰা হৈছে | Carl Gustaf Mosander |
| আবিষ্কাৰৰ বছৰ | 1843 |
| অৱস্থান | Stockholm, Sweden |
| Named After | Ytterby, a village in Sweden |
বিষয়ে Erbium
Erbium is a silvery-white, soft metal whose salts have a characteristic pink color. Erbium-doped fiber amplifiers (EDFAs) boost optical signals without electrical conversion, enabling modern internet.
Uses & Applications
Fiber optic amplifiers (EDFAs), metallurgical additive, laser surgery, and pink glass colorant.
মজা কথা
Erbium-doped fiber amplifiers are the backbone of the internet, boosting light signals across ocean floors.
আইসোটোপ
| Mass Number | অভাৱ | হাফ-লাইফ | Stable |
| 166 | 0.33503% | - | Yes |
| 167 | 0.22869% | - | Yes |
| 168 | 0.26978% | - | Yes |
ইলেকট্ৰন
[Xe] 4f12 6s2