Dy
Dysprosium is essential for high-performance permanent magnets.
Physical Properties
| পদাৰ্থ | 162.5 u |
| ঘনত্ব | 8.55 g/cm³ |
| Melting Point | 1680.0 K |
| উত্তাপৰ বিন্দু | 2840.0 K |
| আকৃতি | Silvery-white metallic |
| State at Room Temp | Solid |
রাসায়নিক বৈশিষ্ট্যসমূহ
| ইলেকট্ৰোনেজেটিভিটি | 1.22 (Pauling) |
| 1- তম আইনাইজেশন শক্তি | 573.0 kJ/mol |
| ইলেকট্ৰন | 33.96 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য
| ইলেকট্ৰন | [Xe] 4f10 6s2 |
| পৰমাণু | 178.0 pm |
| কোভালেন্ট বেৰিয়াড | 192.0 pm |
| Van der Waals Radius | 229.0 pm |
ডিস্কভাৰী
| আবিষ্কাৰ কৰা হৈছে | Lecoq de Boisbaudran |
| আবিষ্কাৰৰ বছৰ | 1886 |
| অৱস্থান | Paris, France |
| Named After | Greek 'dysprositos' meaning hard to get |
বিষয়ে Dysprosium
Dysprosium is a relatively hard, lustrous, silvery rare earth metal with one of the highest magnetic susceptibilities. It is added to neodymium magnets to maintain performance at high temperatures.
Uses & Applications
Neodymium magnets (thermal stability additive), nuclear reactor control rods, and data storage.
মজা কথা
Dysprosium's name literally means 'hard to get' in Greek, reflecting how difficult it is to separate from other rare earths.
আইসোটোপ
| Mass Number | অভাৱ | হাফ-লাইফ | Stable |
| 161 | 0.18889% | - | Yes |
| 162 | 0.25475% | - | Yes |
| 163 | 0.24896% | - | Yes |
| 164 | 0.2826% | - | Yes |
ইলেকট্ৰন
[Xe] 4f10 6s2