Es
Einsteinium
উপাদান 99 · 252.083 u
Einsteinium was discovered in the debris of the first hydrogen bomb test.
Physical Properties
| পদাৰ্থ | 252.083 u |
| ঘনত্ব | 8.84 g/cm³ |
| Melting Point | 1133.0 K |
| উত্তাপৰ বিন্দু | 1269.0 K |
| আকৃতি | Silvery metallic (predicted) |
| State at Room Temp | Solid |
রাসায়নিক বৈশিষ্ট্যসমূহ
| ইলেকট্ৰোনেজেটিভিটি | 1.3 (Pauling) |
| 1- তম আইনাইজেশন শক্তি | 619.0 kJ/mol |
| ইলেকট্ৰন | -28.6 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য
| ইলেকট্ৰন | [Rn] 5f11 7s2 |
| পৰমাণু | 203.0 pm |
| Van der Waals Radius | 245.0 pm |
ডিস্কভাৰী
| আবিষ্কাৰ কৰা হৈছে | Albert Ghiorso and others |
| আবিষ্কাৰৰ বছৰ | 1952 |
| অৱস্থান | Berkeley, California, USA |
| Named After | Named after Albert Einstein |
বিষয়ে Einsteinium
Einsteinium was found in fallout from the first hydrogen bomb (Ivy Mike) in 1952 but kept secret until 1955. Only tiny amounts have been produced.
Uses & Applications
Scientific research, primarily to produce heavier elements like mendelevium.
মজা কথা
Einsteinium was secretly discovered in hydrogen bomb debris in 1952 and classified for three years.
আইসোটোপ
| Mass Number | অভাৱ | হাফ-লাইফ | Stable |
| 252 | - | 471.7 days | No |
| 253 | - | 20.47 days | No |
| 254 | - | 275.7 days | No |
ইলেকট্ৰন
[Rn] 5f11 7s2