Es
Einsteinium was discovered in the debris of the first hydrogen bomb test.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 252.083 u |
| ብዛት | 8.84 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1133.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 1269.0 K |
| ቅርጽ | Silvery metallic (predicted) |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.3 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 619.0 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | -28.6 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +2, +3 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Rn] 5f11 7s2 |
| አቶሚክ | 203.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 245.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Albert Ghiorso and others |
| የምርምር ዓመት | 1952 |
| ቦታ | Berkeley, California, USA |
| ስም፦ (_N) | Named after Albert Einstein |
ስለ Einsteinium
Einsteinium was found in fallout from the first hydrogen bomb (Ivy Mike) in 1952 but kept secret until 1955. Only tiny amounts have been produced.
ፕሮግራሞች
Scientific research, primarily to produce heavier elements like mendelevium.
ሐቅ
Einsteinium was secretly discovered in hydrogen bomb debris in 1952 and classified for three years.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 252 | - | 471.7 days | አዎ |
| 253 | - | 20.47 days | አዎ |
| 254 | - | 275.7 days | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Rn] 5f11 7s2