Es
Einsteinium
Element 99 · 252.083 u
Einsteinium was discovered in the debris of the first hydrogen bomb test.
Fisiese eienskappe
| Atomic Mass | 252.083 u |
| Density | 8.84 g/cm³ |
| Smelt punt: | 1133.0 K |
| Boiling Point | 1269.0 K |
| Appearance | Silvery metallic (predicted) |
| Toestand by kamerkomp | Solied |
Chemical Properties
| Electronegativity | 1.3 (TrinidadCity name (optional, probably does not need a translation)) |
| 1st Ionization Energy | 619.0 kJ/mol |
| Electron Affinity | -28.6 kJ/mol |
| Oxidation States | +2, +3 |
Atomic Properties
| Electron Configuration | [Rn] 5f11 7s2 |
| Atomic Radius | 203.0 pm |
| Atomic radius: | 245.0 pm |
Discovery
| Discovered By | Albert Ghiorso and others |
| Discovery Year | 1952 |
| Location | Berkeley, California, USA |
| Genoemde Na | Named after Albert Einstein |
About Einsteinium
Einsteinium was found in fallout from the first hydrogen bomb (Ivy Mike) in 1952 but kept secret until 1955. Only tiny amounts have been produced.
Gebruiks & Programme
Scientific research, primarily to produce heavier elements like mendelevium.
Fun Fact
Einsteinium was secretly discovered in hydrogen bomb debris in 1952 and classified for three years.
Isotopes
| Definieer Molekulêr Gewigte | Abundance | Half-Life | Stabiel |
| 252 | - | 471.7 days | Nee |
| 253 | - | 20.47 days | Nee |
| 254 | - | 275.7 days | Nee |
Electron Configuration
[Rn] 5f11 7s2