Cm
Curium
العنصر 96 · 247.07035 u
Curium glows purple in the dark and has traveled to Mars aboard NASA rovers.
Physical Properties
| الكتلة الذرية | 247.07035 u |
| الكثافة | 13.51 g/cm³ |
| Melting Point | 1613.0 K |
| نقطة الغليان | 3383.0 K |
| المظهر | Silvery metallic, glows purple |
| State at Room Temp | Solid |
الخواص الكيميائية
| السالبية الكهربائية | 1.3 (Pauling) |
| طاقة التأين الأولى | 581.0 kJ/mol |
| القرب الإلكتروني | 27.17 kJ/mol |
| Oxidation States | +3, +4 |
الخصائص الذرية
| تشكيل الإلكترون | [Rn] 5f7 6d1 7s2 |
| نصف قطر الذرة | 174.0 pm |
| Van der Waals Radius | 245.0 pm |
اكتشاف
| اكتشفها | Glenn T. Seaborg, Ralph A. James, Albert Ghiorso |
| سنة الاكتشاف | 1944 |
| الموقع | Berkeley, California, USA |
| Named After | Named after Marie and Pierre Curie |
عن Curium
Curium is a hard, dense, silvery metal that glows reddish-purple from radioactive energy. Curium-244 has been used in X-ray spectrometers on Mars rovers.
Uses & Applications
Mars rover X-ray spectrometers, potential RTG fuel, and scientific research.
حقيقة مضحكة
Curium glows purple from its own radioactivity and has analyzed Martian rocks aboard NASA rovers.
النظائر
| Mass Number | الوفرة | نصف العمر | Stable |
| 244 | - | 18.1 years | No |
| 247 | - | 15.6 million years | No |
| 248 | - | 348,000 years | No |
تشكيل الإلكترون
[Rn] 5f7 6d1 7s2