Cm
Curium
ፋይል (_F) 96 · 247.07035 u
Curium glows purple in the dark and has traveled to Mars aboard NASA rovers.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 247.07035 u |
| ብዛት | 13.51 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1613.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 3383.0 K |
| ቅርጽ | Silvery metallic, glows purple |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.3 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 581.0 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 27.17 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +3, +4 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Rn] 5f7 6d1 7s2 |
| አቶሚክ | 174.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 245.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Glenn T. Seaborg, Ralph A. James, Albert Ghiorso |
| የምርምር ዓመት | 1944 |
| ቦታ | Berkeley, California, USA |
| ስም፦ (_N) | Named after Marie and Pierre Curie |
ስለ Curium
Curium is a hard, dense, silvery metal that glows reddish-purple from radioactive energy. Curium-244 has been used in X-ray spectrometers on Mars rovers.
ፕሮግራሞች
Mars rover X-ray spectrometers, potential RTG fuel, and scientific research.
ሐቅ
Curium glows purple from its own radioactivity and has analyzed Martian rocks aboard NASA rovers.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 244 | - | 18.1 years | አዎ |
| 247 | - | 15.6 million years | አዎ |
| 248 | - | 348,000 years | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Rn] 5f7 6d1 7s2