Cu
Copper is one of the oldest metals known to humanity and an excellent conductor of heat and electricity.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 63.546 u |
| ብዛት | 8.96 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 1357.77 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 2835.0 K |
| ቅርጽ | Red-orange metallic luster |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 1.9 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 745.5 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 119.2 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +1, +2, +3, +4 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Ar] 3d10 4s1 |
| አቶሚክ | 128.0 pm |
| ሬዲየስ | 132.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 140.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Known since antiquity |
| ቦታ | Middle East |
| ስም፦ (_N) | Latin 'cuprum' from the island of Cyprus |
ስለ Copper
Copper is a soft, malleable, ductile metal with very high thermal and electrical conductivity. It is one of the few metals found in directly usable metallic form in nature. Copper has been used for at least 10,000 years.
ፕሮግራሞች
Electrical wiring, plumbing, roofing, coins, electronics, antimicrobial surfaces, and cookware.
ሐቅ
Copper is naturally antimicrobial -- bacteria die within hours on copper surfaces, which is why hospitals use copper alloys for door handles.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 63 | 0.6915% | - | አዎ |
| 65 | 0.3085% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Ar] 3d10 4s1