He
Helium is the second lightest and second most abundant element in the observable universe.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 4.0026 u |
| ብዛት | 0.0001785 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 0.95 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 4.22 K |
| ቅርጽ | Colorless gas |
| የክፍሉ ወቅት | ግራጫ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 2372.3 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | -48.0 kJ/mol |
| መተላለፊያ | 0 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | 1s2 |
| አቶሚክ | 31.0 pm |
| ሬዲየስ | 28.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 140.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Pierre Janssen, Joseph Norman Lockyer |
| የምርምር ዓመት | 1868 |
| ቦታ | Guntur, India / London, England |
| ስም፦ (_N) | Greek 'helios' meaning sun |
ስለ Helium
Helium is a colorless, odorless, inert monatomic gas that heads the noble gas series. It has the lowest boiling point of all elements at 4.22 K and can only be solidified under pressure. Helium is formed on Earth through radioactive alpha decay of heavy elements. It was first detected spectroscopically in the Sun before being found on Earth.
ፕሮግራሞች
Cryogenics, MRI machines, party balloons, deep-sea diving gas mixtures, leak detection, and semiconductor manufacturing.
ሐቅ
Helium is the only element that was discovered in space before it was found on Earth, first observed in the solar spectrum during a solar eclipse in 1868.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 3 | 0.00000134% | - | አዎ |
| 4 | 0.99999866% | - | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
1s2