Fr
Francium is the most unstable naturally occurring element with a half-life of only 22 minutes.
የፊዚክስ ባህሪያት
| አቶሚክ | 223.01973 u |
| ብዛት | 1.87 g/cm³ |
| የቀለም አማራጭ | 300.0 K |
| የሙቀት መጠኑ፦ | 950.0 K |
| ቅርጽ | Likely silvery metallic |
| የክፍሉ ወቅት | ቀጥ ያለ |
የኬሚካል ባህሪያት
| ሴኮንዶች | 0.7 (ፒየር) |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 380.0 kJ/mol |
| ፊደል ሠሌዳው፦ | 46.89 kJ/mol |
| መተላለፊያ | +1 |
የፊደል ቅርጽ ምርጫዎች
| የኤሌክትሮን ማስተካከያ | [Rn] 7s1 |
| አቶሚክ | 260.0 pm |
| ሬዲየስ | 260.0 pm |
| ቫን ዴር ዋልስ | 348.0 pm |
መከፈት
| የተገኘው በ | Marguerite Perey |
| የምርምር ዓመት | 1939 |
| ቦታ | Paris, France |
| ስም፦ (_N) | Named after France |
ስለ Francium
Francium is an extremely radioactive alkali metal. Its longest-lived isotope has a half-life of only 22 minutes. It has never been produced in visible quantities and was the last element discovered in nature.
ፕሮግራሞች
No commercial applications. Used only in basic spectroscopy research.
ሐቅ
At most about 30 grams of francium exist in the entire Earth's crust, and the largest amount collected was about 300,000 atoms.
ሴኮንዶች
| ብዛት | ብዛት | አራተኛ | ቋሚ |
| 221 | - | 4.9 minutes | አዎ |
| 223 | - | 22.0 minutes | አዎ |
የኤሌክትሮን ማስተካከያ
[Rn] 7s1